Cesta doby dávné

Co jste se jen všechno chtěli dozvědět a na co všechno jste se jen báli zeptat?
Tady najdete spoustu odpovědí... a také spoustu otázek =)

Ptáme se...

Budete chodit na "táborové večery" alias promítání filmů?

No, možná... (5890)
 

Určitě ne... (5816)
 

OdkazyBanner 81x33

OOTS.cz

T-fish - originál design křesťanských trik

Přihlásit se...

Návštěvnost

RSS kanál

RSS

Správce webu


Admin: Vít Mach

Zajímavosti

Aneb další video z archivu České televize. Tentokrát dokument ze současnosti o skupině Sigurd, která se vydala na dalekou cestu do Wolyne, na slavný vikingský festival.
Znak Ordo Kromen. Zdroj: sperky.e-shopy.meV červnu roku 2009 do Zlína zavítala skupina Ordo Kromen, která se věnuje nejen šermu "na zemi", ale především jízdě na koni, turnajovým dovednostem a jezdeckým soubojům. A naše legie ve složení František, Kuba a já jsme v kostýmech šli navštívit tohle představení.
Mrkněte na jejich stránky na www.ordokromen.cz. Najdete zde nejen profily jednotlivých jezdců a lidí ve skupině, ale především spoustu fotografií z jednotlivých zastavení.
Posledni komentare
18.02.2010 18:05:34: Tak Ordo Kromen jsou i na facebooku... jůůů =D Dokonce tam mají i videa, která na youtube nejsou. To...
Sv. Vojtěch. Zdroj: apha.czJeden z mála českých světců, který je známý i v zahraničí (více ale pod jménem Adalbert). Svatý Vojtěch patří spolu se sv. Václavem, sv. Ludmilou a dalšími k patronům českých zemí.
A protože má dnes - 23. dubna - svátek, povíme si o jeho odvážném životě plném důvěry trochu více ;)
Šerm podle Talhoffera. Zdroj: aemma.org...aneb co jsme nevěděli a báli se zeptat? =) Šerm samozřejmě jako vše v lidských dějinách procházelo svým vývojem, u tohoto tedy přesněji vývojem od pouhého mlácení se navzájem přes souboje v bitvách a válkách až po jeho pojetí jako sportovního odvětví tak, jak jej známe dnes...
Článek je napsán především na podkladu z knihy Stručná historie šermu od Jiřího Vincence a mých skromných znalostí.
Logo ČT - zdroj: mixxx.czJak možná víte, i Česká televize vysílá své pořady na internetu. A že je kolikrát se na co dívat! =) Nebudeme tady však dělat otrockou reklamu na celou službu, pouze vypíchnu některé zajímavé pořady, které se nám hodí do našeho středověkého krámku ;)
Odkaz na celé iVysílání ČT je: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/#podle-abecedy
Posledni komentare
24.03.2009 07:34:59: Tak dneska přibyl další dokument smiley - tentokrát "Z rodu Lucemburků", trvá 20 minut a je o králi Ja...
23.01.2009 15:27:51: Tak, už jsem zkouknul všech 10 dílů Štítů království českého (jedna z nejlepších možností co dělat, ...

Hradební koruna ve znaku Hluboké nad Vltavou. Autor: Pavel "Divous" DivišVíme již, jak a proč městské znaky vznikaly a jak se vyvíjely. Dnes se tedy můžeme podrobněji zaměřit na to, co nám městské znaky „sdělují“. Netvrdím, že úplně každá čára či figura v městských znacích musí nutně ukrývat nějakou informaci. Existuje spousta znaků, ze kterých „nevyčteme“ vůbec nic. Třeba z takového znaku Brna toho opravdu mnoho nezjistíte, maximálně to, že se - vzhledem k jeho jednoduchosti - jedná o znak velmi starý. I přesto však zůstává úctyhodné množství znaků, které nám mohou ledascos „říct“. Jen jim musíme rozumět.

Kupec Sámo - obrázek převzat z ceskatelevize.cz...od Sámovy říše (podle videa od roku 623) až po začátek vlády Habsburků v roce 1526 obrazem i zvukem.
Sice je tam pár nepřesností (nějak zvlášť jsem to nezkoumal, ale... dím, že ano=), ale je to zajímavý "přelet" historií a obzvlášť za doprovodu té krásné hudby... určitě poznáte ;)
PS: a až budou husité, to bude teprve doprovod=)
Posledni komentare
28.12.2008 16:16:09: Tak tak smiley${1}. Získáváš jako odměnu malé bezvýznamné plus smiley${1}
28.12.2008 10:31:38: NO pár chyb sem tam našel. vynechal nějaké krále a taky si nejsem jistý že Hus kázal proti papežům a...
Vítkovci - autor Pavel "Divous" DivišMezi lidmi a rody exitují různé druhy svazků a pout. Velké rody mohou být navzájem provázány společným původem, jednotlivci v rámci jedné rodiny jsou svázáni společnou krví a manžele spojuje pouto prstenu, pouto manželského slibu a lásky. Ovšem existují také pouta mezi zeměmi a národy které spojuje společná historie, společný panovník či země. Všechna tato různá pouta se promítají i v heraldice a právě o tom je dnešní článek.
Bitva ve Wollinu - zdroj: shevtsoff.kiev.ua/photo/main.php?g2_itemId=3471Polské městečko Wollin, respektive hezky (?) česky - Volyň, je místo, kde se odehrává jeden z největších, nejúžasnějších a... a tak dále, prostě výborný vikingský festival. Každoročně se zde sjíždí tisíce "Vikingů" a diváků, kteří si nechtějí nechat ujít výjimečný zážitek.
Jen je škoda, že je to tak moc daleko... na samotném severu Polska, a podle údajů z mapy.cz je to přes 700 km daleko a jízda autem teoreticky trvá skoro 10 hodin... =)
Další známá bitva, další legenda českého dřevárenství a určitě je to jedna z akcí, kam se chci podívat ;) Odehrává se v zemi Dargorath, která je plná nerostného bohatství, řekněme přímo "medem a mlékem oplývající" =)
Logo Dargorathu - zdroj: www.dargorath.drevarny.cz
1  
2  
3